Artykuł: gruntowanie gresu
coś dla fachowców wypowiedz pana z cp
Dzień dobry.
Uważam, że informacja ta powinna w pewnym stopniu rozwiązać zapytania związane z płytkami polerowanymi.
Płytki kolekcji ARKESIA przynależą do grupy o nasiąkliwości wodnej E≤0,5%, (grupa BIa) i nie wymagają dodatkowo zabezpieczenia powierzchni impregnatami. Najogólniej jako producent okładzin ceramicznych nie polecamy środków do impregnacji płytek bowiem impregnaty powodują zmianę ich parametrów technicznych. Wtedy właśnie środek impregnujący „przejmuje” parametry płytki tworząc warstwę„naskórka” na powierzchni i odpowiada finalnie za wygląd okładziny.
Warto nadmienić, że wszystkie płytki polerowane na swojej powierzchni posiadają „mikropory” (co ściśle wynika z technologii produkcji każdych płytek polerowanych).W mikroporach tych mogą osadzać się zanieczyszczenia, co daje niekorzystny wygląd okładzinie.
Punktowe plamy powstałe w wyniku rozlania kontrastowych cieczy które zdążyły już wyschnąć można usunąć z pomocą np. mleczka czyszczącego. Z racji małej nasiąkliwości tych płytek nie ma możliwości wsiąkania w nią jakichkolwiek plam.
Niedbałe wykonanie spoinowania płytek może spowodować, że na powierzchni okładziny mogą pozostać zanieczyszczenia z fugowania. W szczególności dotyczy to tych płytek, do których zastosowano kontrastową fugę. Dlatego też w trakcie fugowania należy zachować większą ostrożność niż przy płytkach szkliwionych. Postępując zgodnie z zaleceniami producentów spoin problem przebarwień nie występuje.
Aby uzyskać właściwy efekt wyglądu okładziny ceramicznej fugowanie musi się odbyć zgodnie z instrukcją spoinowania. Większość producentów fug zaleca: „…przed fugowaniem całej okładziny, należy wykonać próbę spoinowania na niewielkim jej fragmencie (najlepiej na odpadzie płytki) i przeprowadzić kontrolne czyszczenie, w celu określenia wpływu fugi na użyty rodzaj płytek…”. W przypadku kiedy w trakcie próbnego spoinowania powstają przebarwienia, fugowaną powierzchnię należy zabezpieczyć impregnatem lub zastosować inny kolor spoiny nie powodujący przebarwień powierzchni.
Natomiast jeśli chodzi o codzienne mycie i zmywanie zanieczyszczeń pochodzenia tłuszczowego należy stosować dostępne w rynku środki o odczynie zasadowym (alkalicznym), zaś do usunięcia kamienia z odparowanej wody z powszechnego mycia jak i usuwania zanieczyszczeń pozostałych po niestarannym montażu należy stosować okresowo środki o odczynie kwaśnym.
Z poważaniem
Paweł Małecki